O projekcie

Archipelag Pamięci to historyczna gra przygodowa oraz platforma internetowa przedstawiające historię powstawania nowej, powojennej rzeczywistości wysp Wolin, Uznam i Karsibór. To historia spotkania polskich osadników z niemieckimi mieszkańcami, oraz walki o „normalność” na polskim Dzikim Zachodzie.

Gra planszowa Archipelag pamięci oraz platforma internetowa o tym samym tytule są nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, pozwalającym na wzbogacenie edukacji historycznej i obywatelskiej o komponent regionalny. Projekt został zrealizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Ta platforma nie jest kierowana wyłącznie do uczniów. Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie społecznej historii regionu polskich wysp w pierwszych latach po II wojnie światowej, w taki sposób, by zainteresować szerokie grono odbiorców – zarówno mieszkańców regionu, jak i wszystkich Polaków pasjonujących się historią swojego kraju.

Prezentujemy historie zebrane w trakcie rozmów z mieszkańcami wysp pamiętającymi ten niezwykły moment moment dziejowy, jakim było zasiedlanie Archipelagu po II wojnie światowej. Rozmowy zostały przeprowadzone w lipcu 2016 r. Oddając głos bezpośrednim świadkom opisywanych historii chcieliśmy pokazać procesy i zjawiska, które ich zdaniem najlepiej pokazują ówczesną rzeczywistość.

Archipelag Pamięci to zbiór historii, które można poznawać dzięki grze lub dzięki lekturze internetowej platformy. Każda z opowieści jest odrębną wyspą, dlatego można je poznawać w dowolnej kolejności, jednak dopiero zebrane razem tworzą całość – archipelag, czyli odrębny świat mający swą niepowtarzalną specyfikę. Tutejsze doświadczenie oswajania polskiego Dzikiego Zachodu nie jest unikalnym – taki proces odbywał się na terenach od Świnoujścia po Kotliną Kłodzką – jednak zarówno wyspiarskość, jak i fakt oddalenia od państwowego centrum, zadecydowały o niepowtarzalnej specyfice Archipelagu.

Archipelag Pamięci nie ukazuje pełnej historii regionu lat powojennych, nie taki był też nasz cel. Mamy nadzieję, że dzięki platformie internetowej uda nam się oddać ducha tej epoki, zaś gra planszowa zachęci młodych ludzi do poznawania tych niezwykłych historii. Region wysp Karsibór, Uznam i Wolin – czyli nasz Archipelag – kryje w sobie wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.  

Archipelag w mediach:

Wyspy
Portal iświnoujście

Portal ikamien
Portal Swinoujskieinfo
Portal ikamien
Przegląd bałtycki
Radio Szczecin
Polskie Radio Szczecin – materiał audio
Kroniki Portowe

arch-9 arch-10

Realizacja projektu: Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych

Pomysł i wykonanie: Piotr Oleksy i Mateusz Sikora.

Zdjęcia: Artur Kubasik

Opracowanie graficzne i informatyczne: Wojciech Bartosiewicz

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu “Patriotyzm Jutra”.